Mermer Plaka

Mermer Plaka , metamorfik hareketlerin zamanla oluşturduğu kireçtaşının ısı ve tazyike maruz kalmasıyla oluşur. Çoğunlukla mineral kalsitten CaCO 3 oluşmakta ve genellikle kil mineralleri, mikalar, kuvars , pirit , demir oksitler ve grafit gibi değişik mineralleri de kapsar .

Metamorfizmanın şartları altında kireç taşındaki kalsit, birbirine kenetlenmiş kalsit kristallerinin bir kütlesi olan bir kaya oluşturmak üzere yine kristalleşir.Renkleri genellikle beyaz ve grimsidir. Fakat yabancı maddeler sebebiyle sarı, pembe, kırmızı, mavimtırak, esmerimsi ve siyah gibi renklerde de olabilirler. Mikroskop altında araştırıldığında, birbirine iyice kenetlenmiş “Kalsit Kristalleri”nden oluştuğu görülür.

Mermer plaka Tarihler süresince bir çok mimaride kullanılmış ve Osmanlıdan bize kalan bir Tarihtir.Şuan mermer plaka yerine kullanılabilecek ne kadar taş çıkmış olsa da mermer plaka bir tarihtir onu bırakılamaz bir nostaljisi vardır. Mermer plaka Türkiye’den çıkan ve ithal bir çok çeşidi bünyesinde barındırmaktadır.

Mermer Plaka Avantajları

Dayanıklı dayanıklılık, mermer plaka çok dayanıklı, sert bir taştır. Seramik tepsiyi yanlışlıkla muşamba üzerine düşürdüyseniz, yemek tabağı kırılmayabilir. Ancak seramik tepsiyi mermer plaka tabana vazgeçerseniz, suratlarca parçaya parçalayacaktır. Mermer plaka manevi sağlamlığı reelinde verimlidir.

Köpeğin tabanı pençe yakalayacağından asla kaygılanmana gerek yok.Mermerleri çizilmelere karşı gözetin. Sivri ve bariz uçlu mobilyalar mermer plaka tabanlara hasar verir. Keçe kullanımı ile bu zararların önüne geçebilirsiniz.Mermer gözenekli bir yapıya sahiptir ve akışkanları çok süratli bir biçimde emebilir.

Kahve, portakal suyu, şarap gibi akışkanlar dökülür dökülmez ılık bir bez desteğiyle zaman g2eçirmeden arının. Bunun dışında eforlu pigmentlere sahip olan kahve, kimyon, köri gibi baharatlar ve yeşil sebzeler tabana dökülür dökülmez bekletmeden arınılmadır. Bu sayede virane olmaz eforlu deterjanlara da lüzum kalmaz.Mermer plaka arınmak için ılık su ve sabun kullanmak yeterlidir.

Fırçalar ve yumuşak olmayan paklik aparatları, mermer plaka çizilmesine neden olur.Paklikten sonra mermerinizin üzerinde ıslak alanlar vazgeçmeyin ve yumuşak bir bez ile mermeri kesinlikle kurulayın.Şayet lekeler oluşmuşsa, ağır lekelerde, mermer plaka yüzeyler için hazırlanmış özel kir giderici solüsyonlar ya da seyreltilmiş bulaşık deterjanı kullanın.Sirkeden uzak durun. Evet, sirke bir çok alanda ideal ve sıhhatli bir paklik taşıtıdır, ama mermerde uygun değildir.

Bir Hayli yüzey için natürel bir paklik maddesi olan sirke, oluşturduğu korozyon sebebiyle mermerler için uygun değildir.Sarih renkli mermerde, oksijenli su natürel paklik için pratik bir seçenektir.Mermerlerinizi parlatmak istiyorsanız güderi kullanın. Güderi bezler mermer plaka yüzeyleri parlatmak için en süratli çözümdür.

Zorlu koyu renkli olan kirler için bir kase kabartma tozunu su ile lapa haline getirin ve kirli alanın üzerine sürüp üzerini streç film ile kaplayın. 24 saat sonra arının. Aynı usulü un ve içinde eskitici maddeler olmayan bir bulaşık deterjanını lapa haline getirerek de uygulayabilirsiniz.

Oksijenli suyu da deneyin. Kirli alana oksijenli suyu dökün ve üzerini streç film ile kapatın. 24 saat sonra arının. Koyu renkli mermerlerde renk farklılığı olabileceğinden yalnızca sarih renk mermerlere uygulayın.Yağlı kirlerinin oluştuğu fırın art ve yanları gibi yüzeylere, nişasta sürün.

20 dakika bekledikten sonra nemli bir bez desteğiyle silin. Hem ciğerleriniz ağır deterjana maruz kalmaz hem de mermerleriniz hasar görmez.Ufak çizikler için sabunlu ve ılık bir bez desteğiyle sürtünme oluşturacak biçimde tazyik uygulayarak silin. Daha sonra yüzeyi kurulayın. mermer plaka fiyatları düzeltaş mermer

mermer plaka epeyce Çok ince taneli yumuşak bir zımpara kağıdı ile, hafif ve dairesel hareketler uygulayarak ovuşturun. Sert ve yüksek numaralı zımparaları kullanmayın. Tırnak parlatmak için kullanılan parlatıcı zımparalar reelinde mermer plaka çizikleri için oldukça idealdir.

Mermer plaka Üzerindeki Yağ Kirleri İçin: Mermerinizin üzerinde yağ kirleri artık iyice yerleşmiş ise o zaman yapmanız gereken bu kirleri benzin dayanağı ile çıkartmak zorundasınız. Fakat sakın unutmayın bu pakliği yaparken ateşten uzak durmanız ya da paklik esnasında ocağı sarih vazgeçmemeniz gerekmekte. mermer plaka hakkında daha fazla bilgi almak için düzeltaş mermer marble ile itelişime geçebilirsiniz.

TOP