Traverten

Traverten , genellikle döşeme ve kaplamaya uygun olamayacak şekilde çok gözenekli olarak düşünülmektedir. Öteki yandan, traverten karoları natürel taş koltukçuluğu içinde en popüler olan ve çok seçim edilen bir çeşit natürel taş karosudur. Traverten oluşma biçiminden kaynaklanan eşsiz görünümü nedeniyle çok seçim edilmektedir.

Traverten karoları, koyu kahveden neredeyse beyaza yakın bej renge kadar muhtelif renklere sahiptir. Bazen yüzeyde değişik renklerde damarlar bulunmaktadır. Her bir traverten karosunda eşsiz bir renk dalgalanması biçiminde görülür. Traverten Kalsiyum Karbonattan CaCO3 oluşmaktadır, ve teknik olarak bir karbonat kayadır; traverten sıcak su kaynakları etrafında ve mağaralarda oluşur.

Kalsiyum bikarbonat kapsayan, minerallerce zengin, hidrostatik tazyik altında sıcak olan yeraltı suları, bir çatlak süresince yüzeye çıktığında veya mağara gibi bir boşluğa eriştiğinde üzerlerindeki tazyiki kaybederler. Bu sular içinde çözülü bulunan CO2, atmosfere salınır—aynı çalkalanmış bir sodanın kapağı açıldığında köpürmesi gibi -- ve katı kalsit çökelir, böylece traverten oluşur.

Traverten bir çeşit mermer olarak düşünülebilir, ancak mermerden kendine has gözenekli yapısıyla dağılır. Travertendeki bu boşluklar yaradılışı sırasında içinde hapsolan ve daha sonra sarihe çıkan gazlardan kaynaklanmaktadır. Traverten nedir diye soracak olursanız; erimiş karbondioksitli yer altı suları ilerledikleri yerlerde kalsiyum karbonatı eriterek taşımaktadır.

Yer altında ilerleyen bu suyun tazyiksiz civarda aniden sarihe çıkmasıyla ber karbondioksit bedelleri uçar ve suda ki eriyik alçakta bulunan bu kalsiyum karbonatlar ince tabakalar biçiminde kayalara yapışır. Böylece zaman içinde yastığımsı yumuşak bir doku oluşturur. İşte bu oluşan tabakalara traverten ismi verilir. Traverten mevzusunda yanlış öğrenilen bir olgu vardır ki bu da travertenin delikli ve yumuşak dokusunun alıngan ve kırılgan olduğu kanısıdır. Oysaki traverten oldukça dayanıklı taşlardandır.

Onun yumuşak ve alıngan dokusu, hakikatinde sağlamlığının değişik bir dışa vurumudur. Sizde Marble mahsullerinden traverten çeşitlerinin yer aldığı zengin tasarım yelpazesinden tüm yapılarınızdan faydalanabilirsiniz. Kalsiyum karbonat tabakalarının oluşmasıyla oluşan traverten taşları, mekanlarınızda bünyesinde taşıdığı tabakalar sayesinde çok efektif görünümler yaratabilmenize ihtimal sağlar. Çünkü kesme tarzında değişik yollar kullandığından oldukça değişik ve gizeme dışı görünümlerde travertenler elde edebilirsiniz bu sayede.

Nitekim bazı travertenlerin delikli olması, kimilerinin de uzun damarlı desenlere sahip olması bu gibi değişik kesim tarzlarından kaynaklanmaktadır. Değişik taraftan mutfaklarda tezgah üzerinde ki lavabolarda ya da paslanmaz ayak üzerinde yer alan biçimiyle banko stilinde de kullanılabilen bu stil özel taşlar konutlarınızda otantik ve kavmi dokular tutabilmeniz ismine mükemmel görseller de oluşturabilir. Düzeltaş Marble mahsulleriyse konutlarınız için bu ve eşi alanda ki en özel koleksiyonları kapsar.

Tüm bunlara ek olarak traverten taşlarıyla konutlarınızın duvarlarında dahi süsleyici nesneler planlanabilir. Traverten taşlarından aynalar, tablolar ya da çerçeveler oluşturabilmeniz dahi olasıdır. Misalin bu gibi natürel taşlardan yapılmış objeler dekorasyonunuzu her kesinkinden farklı kılabilecek kavmi ve otantik dokular yaratacaktır. Bu biçimde renkli, gizeme dışı mucizevi civarlar yaratmak travertenlerle çok basit olabilir.

Dilerseniz lafını ettiğimiz biçimde Traverten kaplama dokuların kullanıldığı mekanların otantik dokusunu soluyabilir ve kendinizi tabiatın ortasınıymışçasına sezebilirsiniz.İşyerlerinize, büro, banka ya da plaza girişlerine müstakil konutların bahçelerine çok yakışacak olan bu şahane görünümler alıcılarınız, davetlileriniz ve sizler için çok farklı hayat /çalışma alanları yaratabilir.

Oldukça estetik görünümler yaratmanızda sizlere olanak verebilecek olan bu natürel taşlarla kendi tasarımlarınız ya da mimarlarınızın tasarımlarıyla sanat yapıtı tadında estetik civarlar alana getirebilirsiniz. Taş ustalığının mekanlarınıza katacağı bu natürel hoşluklardan siz ve beğendikleriniz neden faydalanmayasınız ki ? Renklendirilebilen traverten mermer çeşitleri sayesinde mekanlarınızda sanat şahaneleri bile planlayabilirsiniz.

Öte yandan su emme özelliği olan natürel taşlar; yağmur, su baskın ya da kar suyundan sakınmak mevzusunda da kaygı duymanızı yasaklayacaktır. Bu açıdan natürel taşları gerek içerde ve gerekse de dışarda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Senelerce bakım istemeyecek olan bu stil natürel taşları evladiyelik olarak tüm etraflarınızda kullanabilirsiniz.

Yeter ki kimyevilerden uzak tutun… Gördüğünüz gibi kolay bir kaya parçası fabrikaların özel etraflarında, profesyonel ellerde mahirce işlendiğinde müthiş tasarımlara dönüştürülebiliyor. Böylece süsleyici natürel taştan planlanan lavabolar, banyolarla yanılgısız hayat alanları yaratılabiliyor. Ülkemiz bu stil traverten madenleri açısından zengin kaynaklar kapsadığından başta Afyon şehrimiz olmak üzere traverten taşlarını işleyerek süsleyici öğeler yaratmak mevzusunda büyük olanak tanımaktadır.

TOP